Uutiset

11.10.2021

Kannanotto Ässät-Ilves-ottelussa

Rakkaat patasydämet,
olemme joutuneet taistelemaan erikoisten aikojen ympärillä. Tällä hetkellä pääsemme kuitenkin miltein vanhaan normaaliin tapaan katsomaan otteluita paikan päälle.
Yksi asia on kuitenkin muuttunut.
Tunnelma.
Uskoisimme usean meistä allekirjoittavan väitteen Isomäen illan tunnelman laskusta.
Syitä tunnelman laskuun näemme monia.
Emme halua osoittaa syyttävää sormea suoraan mihinkään tai kehenkään. Haluamme herätellä ajatuksia, tuntemuksia ja ennen kaikkea pysäyttää laskusuhdanteen.
Haluamme saada organisaation, katsojat ja kotikatsojat miettimään mitä Isomäki Areena on ilman jääkiekon tuomaa tunnelmaa. Isomäen illan pitäisi saada kylmät väreet katsojille, ja ennen kaikkea vastustajajoukkueelle.
Isomäki Areenan pitäisi olla kuuluisa tunnelmastaan. Paha paikka vierasjoukkueelle, paras paikka kotijoukkueelle. Kaikki tämä jää jossittelujen varaan jollei tartuta aiheeseen.
Toivomme teidän lähtevän mukaan tempaukseen lauantaina pelattavassa Ässät-Ilves ottelussa. Tarkoituksenamme on poistua katsomosta ensimmäisessä erässä noin 10 minuutin kohdalla, jättäen katsomoon kantaaottavan lakanan. Siirrymme hallin käytäville loppueräksi ja erätauoksi. Hartaasti toivomme teitä käyttämään tänä aikana hallin oheismyyntipisteitä. Jokainen käytetty euro hallin oheismyyntipisteissä on joukkueen hyväksi. 2. erään palaamme katsomoon, kannattaen ottelun loppuun asti rakasta seuraamme.
Näin saamme kokea pienimuotoisesti sen, miltä katsojien tuoman tunnelman menettäminen tuntuu.
Kaikki tämä on vapaaehtoista jokaisella katsojalle, ja jokainen saa itse päättää osallistuuko tempaukseen vai ei. Me emme halua painostaa ketään mukaan.
Haluamme tempauksellamme ihmisten huomaavan, miksi kannattaa saapua paikan päälle seuraamaan otteluita. Kyseessä on rakas seuramme, joka tarvitsee meitä. Jokainen käytetty euro lippuun sekä hallin oheismyyntipisteeseen on seuramme hyväksi. Konkreettisesti, jokainen Ässiin käytetty euro heijastuu muuhun toimintaan, kuten pelaajabudjettiin.
Jos sinulla heräsi kysymyksiä, voit olla meihin yhteydessä sähköpostilla pataljoonainfo@gmail.com.
Nyt on toiminnan aika!
- Pataljoonan hallitus ja Seisomakatsomon aktiivit

Seuraava kannattajamatka

24.2. Tappara-Ässät 24.2 JÄSEN